- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 260 mm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 33.542 LB |
| EAN or UPC | 29176071188 |

