- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| I.D. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 400000 N |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 360000 N |
| O.D. | 240 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Weight | 23.115 LB |
| EAN or UPC | 29176050541 |

