- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| O.D. | 225 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 105 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Weight | 19.436 LB |
| EAN or UPC | 29176033247 |

