- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 190 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Weight | 12.034 LB |
| EAN or UPC | 29176050497 |

