- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Weight | 10.264 LB |
| EAN or UPC | 29176033230 |

