- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 7.304 LB |
| EAN or UPC | 29176033216 |

