- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 6.129 LB |
| EAN or UPC | 29176081989 |

