- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Weight | 4.989 LB |
| EAN or UPC | 29176070556 |

