- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 55 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070525 |

