- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Weight | 0.798 LB |
| EAN or UPC | 29176070501 |

