- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 17300 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 52 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 20 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 21400 N |
| Weight | 0.353 LB |
| EAN or UPC | 29176068362 |

