- Cylindrical Roller Bearing
- 220 mm ID x 400 mm OD x 65 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 220 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Machined Brass |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| O.D. | 400 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1.08e+006 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 760000 N |
| Weight | 83.468 LB |
| EAN or UPC | 29176069826 |

