- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 320 mm OD x 52 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Machined Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 320 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Outer Ring Width | 52 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| I.D. | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 675000 N |
| Dynamic Load Rating | 495000 N |
| Weight | 41.797 LB |
| EAN or UPC | 29176074509 |

