- Cylindrical Roller Bearing
- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 160 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 430000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 290 mm |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Weight | 32.062 LB |
| EAN or UPC | 29176023590 |

