- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Static Load Rating [Max] | 380000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| End Type | Open End |
| Weight | 14.991 LB |
| EAN or UPC | 29176071119 |

