- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 80 mm |
| Weight | 14.777 LB |
| EAN or UPC | 29176071102 |

