- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| O.D. | 150 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| Weight | 9.03 LB |
| EAN or UPC | 29176069963 |

