- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 140 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 188000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| I.D. | 65 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 212000 N |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Weight | 8.488 LB |
| EAN or UPC | 29176050381 |

