- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 55 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.847 LB |
| EAN or UPC | 29176028397 |

