- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 131000 N |
| O.D. | 110 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Weight | 3.819 LB |
| EAN or UPC | 29176050367 |

