- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 270 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| I.D. | 150 mm |
| Weight | 23.21 LB |
| EAN or UPC | 29176033117 |

