- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 104000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 99000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 100 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 2.863 LB |
| EAN or UPC | 29176050350 |

