- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| O.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Weight | 2.145 LB |
| EAN or UPC | 29176050343 |

