- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 60500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.739 LB |
| EAN or UPC | 29176028373 |

