- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 51500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 72 mm |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.152 LB |
| EAN or UPC | 29176023903 |

