- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 230 mm |
| Static Load Rating [Max] | 320000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Weight | 14.488 LB |
| EAN or UPC | 29176050305 |

