- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 299000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 215 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| I.D. | 120 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Dynamic Load Rating | 248000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Weight | 14.097 LB |
| EAN or UPC | 29176033100 |

