- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Dynamic Load Rating | 246000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 10.438 LB |
| EAN or UPC | 29176399626 |

