- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 80 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 140 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.354 LB |
| EAN or UPC | 29176033278 |

