- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 110 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 96000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 2.414 LB |
| EAN or UPC | 29176069949 |

