- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 131000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| O.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176070495 |

