- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 7.619 LB |
| EAN or UPC | 29176033087 |

