- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.179 LB |
| EAN or UPC | 29176071089 |

