- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 62000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 40 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 1.105 LB |
| EAN or UPC | 29176023880 |

