- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| I.D. | 35 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.919 LB |
| EAN or UPC | 29176023835 |

