- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 22800 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 23700 N |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 29176050220 |

