- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 20700 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 18400 N |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 20 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.282 LB |
| EAN or UPC | 29176068348 |

