- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 170 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 95 mm |
| Weight | 6.206 LB |
| EAN or UPC | 29176033070 |

