- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 160 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Weight | 5.264 LB |
| EAN or UPC | 29176033063 |

