- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 85 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 167000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 199000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.173 LB |
| EAN or UPC | 29176023910 |

