- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 95000 N |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 83500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 125 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 70 mm |
| Weight | 2.58 LB |
| EAN or UPC | 29176033018 |

