- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 137000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 119000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 125 mm |
| Weight | 2.56 LB |
| EAN or UPC | 29176398940 |

