- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 97500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 60 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 110 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176070457 |

