- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Static Load Rating [Max] | 98500 N |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 86500 N |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Weight | 1.422 LB |
| EAN or UPC | 29176070440 |

