- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 90 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 76500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| I.D. | 50 mm |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176023507 |

