- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 29176070426 |

