- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Static Load Rating [Max] | 55500 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 40 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 0.827 LB |
| EAN or UPC | 29176406003 |

