- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 50500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.644 LB |
| EAN or UPC | 29176070419 |

