- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 25 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 29176067907 |

