- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 20 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.249 LB |
| EAN or UPC | 29176036897 |

